Ronja, dcera loupežníka

Pohádka, kterou jsme žili poslední týdny.

Docela známý příběh Astrid Lindgrenové o Ronje, která žije s bandou loupežníků uprostřed hlubokých lesů. Když jí je 10 let, její otec Matis konečně dovolí, aby opustila hrad a vydala se do lesů. Ronja od té doby každý den běží, skáče, křičí, lozí po stromech, plave… a poznává místní obyvatele šedivíky, bludičky, čumbrky i větrnice. Prostředí lesa je v této animované verzi tak kouzelné, nádherné a realistické, že byste taky chtěli mít hrad uprostřed něj, jako Ronja. (Anebo alespoň chodit do lesní školky.) V tomto krásném prostředí se odehrává příběh dvou znepřátelených loupežnických band – Matisových a Borkových. Oba šéfové mají dítě, Ronju a Birka, kteří se narodili ve stejný den. Ti si nejprve navzájem zachrání životy, aby se z nich stali nerozluční přátelé (nebo „bratr a sestra,” jak si sami říkají) a společně se postavili loupežnickému osudu.
Jestli jsem se někdy opravdu těšila na to, že se s dětmi podívám na pohádku, tak to byla tato – ale nejen já jsem se nemohla dočkat večera, kdy se zase podíváme na další díl. Co se týče strašidelnosti a vhodnosti pro malé děti, některé díly jsou dost napínavé, ale chybí tu přehnaná akčnost a dějová zrychlenost současných celovečerních filmů. Studio Ghibli to prostě umí. Krásná podívaná.

Goró Mijazaki: Ronja, dcera loupežníka. Japonsko, 2014, 26×25 min

Astrid Lindgren: Ronja, dcera loupežníka. Albatros, 2013

Knížku jsme zatím nečetli. Až budeme zvládat knížky bez obrázků, vrhneme se na ni. Jen nám asi budou chybět krásné obrázky jako ty z filmu.

Sdílejte:
Pin Share

2 Comments

  1. Mám dvě děti, kterým jsem od malička četla. Ronju jsme četli od asi tří let toho staršího. Obrázky v knize jsou (alespoň v té z 80tých let, co mám z dětství). Oba to milovali a neměli problém poslouchat. Ke knize jsme se stále vraceli asi tři roky. Pouštěla jsem jim pak i hraný film (na kterém Lindgrenová spolupracovala). Teď jsou v pubertě a brouzdají internetem a koukají na kdeco – i na tento seriál narazili. Rezolutně jej odmítli, že toto nemá s Ronjou nic společného. Já nevím, japonské a čínské animované verze starších seriálů nebo filmů moc nemusím.

  2. Seriál Ronja dcera loupežníka se dá těžko s jiným animovaným seriálem srovnat, protože je prostě geniální. Nejlepší co jsem kdy viděl.👍

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *