D.O.M.E.K.

Knížka pro všechny, koho zajímají domy, architektura, stavba nebo třeba jen podivnosti a zajímavosti. Kniha plná netradičních domů: průhledné, bez zdí, na stromech, přilepené na okno, kulaté, v podzemí, z látky, písku, betonové roury…

Oceňuju vtipné a jednoduché ilustrace, přehlednost, barevnost. A to, že součástí textu jsou užitečné věci. Třeba co vedlo architekty k tomu, že něco takového postavili, kde a proč dům stojí, anebo je popsán mechanismus ochlazování domu větrem. Text je fakt dobrý, krátký. Bavilo mě knihu s dětmi číst, prohlížet si ty prapodivné krásné stavby. Jen mám pocit, že bychom toho chtěli vidět víc, že nám ty dvě tránky o jednom domě nestačí. (To je ale ideální motivace projet s dětmi weby zmíněných architektů a architektek, že.)

Co mě na knížce přes její informační a výtvarné kvality mrzí, jsou stereotypy. Už na obálce muž griluje, zatímco žena umývá dům, mezi vědci v hydrobiologické laboratoři není ani jedna žena (že by tam opravdu žádná nepracovala?), v průhledném domě se dvě ženy koupou, dvě sedí, dvě cvičí a jedna vysává, zatímco jeden muž v kravatě telefonuje, druhý sedí za počítačem, třetí si čte noviny a čtvrtý je zjevně šéfkuchař. Ach jo, bohužel je vidět, že tato kniha není ze Západu. To ovšem nic nemění na tom, že se moc těšíme na Z.A.H.R.A.D.U. a D.E.S.I.G.N. ze stejné edice.

Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinski: D.O.M.E.K. Jana Kostelecká, 2014.

Sdílejte:
Pin Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *